Magia czekolady w kuchni
Niepowtarzalny smak i aromat, a przy tym ogromna uniwersalność w kuchni – to główne powody, dla których czekolada pozostaje jednym z najbardziej uwielbianych składników. Kochamy ją w daniach prostych oraz tych wymagających większego kunsztu. Oczywiście jemy ją też bez towarzystwa innych składników; smak czekolady jest w końcu ceniony już od tysięcy lat, a jedzenie jej w charakterze słodkiej przekąski to dla wielu czysta przyjemność.
Czekolada skrywa w sobie wielki kulinarny potencjał; to doskonały kompan najróżniejszych potraw, zarówno słodkich jak i wytrawnych – często może też z powodzeniem grać w nich pierwsze skrzypce.
Czekolada w kuchni. Tysiące lat słodyczy
Z głębią walorów smakowych czekolady konkurować może jedynie jej równie bogata historia, sięgająca aż 4000 lat. Raczyli się nią już Olmekowie w Mezoameryce (na terenie dzisiejszego Meksyku, gdzie tradycja wzbogacania potraw o czekoladę wciąż ma się znakomicie). Pobudzające właściwości naparu z ziaren kakaowca sprawiły, że mieszkańcy Ameryki Środkowej przypisywali mu boskie pochodzenie. Majowie znani byli z przyrządzania podobnych naparów, ale z dodatkiem chilli – to pikantne zestawienie smaków uwielbiamy do dzisiaj!
Nie zapominajmy o zdrowiu
Czekolada uważana jest za niezdrową przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość cukru. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli sięgamy po nią z umiarem, nasze zdrowie na tym zyska. W czekoladzie znajdziemy ponad 600 substancji dobroczynnie wpływających na organizm – przede wszystkim magnez, żelazo, potas, cynk i przeciwutleniacze spowalniające starzenie oraz zapobiegające chorobom krążenia. Pamiętaj: biała czekolada nie zawiera proszku kakaowego, powstaje z masła kakaowego, mleka i cukru – jej wartość prozdrowotna jest więc dużo niższa.
Piękno czekolady pitnej
Ta forma podania posiada ogromne grono zagorzałych zwolenników. Wykorzystuje się zarówno czekoladę gorzką, jak i mleczną albo białą. Doskonale komponuje się, o czym wszyscy dobrze wiemy, z chili. Nie ma chyba lepszego sposobu na wczesnojesienną chandrę, niż czekolada na ostro! Fenomenalny smak, natychmiastowy efekt rozgrzania – czy można prosić o coś więcej? Jeśli chcesz iść w stronę pikantnych akcentów, warto rozważyć także miętę. Koniecznie przetestuj dodanie soli – słony kontrapunkt doskonale wzbogaci naturalne walory czekolady, wystarczy szczypta!
Sprawdzone kompozycje
Doskonałą czekoladę pitną przyrządzisz też, sięgając po trunki. Likier Amaretto, wytrawne wino, whisky, rum... z każdym alkoholem stworzysz niepowtarzalne smaki! Nie pomijaj klasyków: nie bez powodu pianki i espresso cieszą się największym powodzeniem spośród często wykorzystywanych dodatków. Oczywiście doskonale sprawdzi się też wanilia, imbir, cynamon i kurkuma. Połączenie czekolady z nutami cytrusów również ma swoich fanów. Największą sławą cieszy się tu zestawienie z pomarańczą, ale jeśli szukasz bardziej kwaśnego akcentu, sięgnij po cytrynę lub limonkę. Grejpfrut to z kolei właściwy wybór, jeśli szukasz wytrawnego dodatku dla słodszych kompozycji. Grejpfrut, miód i biała czekolada – czy to nie brzmi fantastycznie?
Czekolada, królowa deserów
Jeśli chodzi o desery, czekolada rządzi i dzieli. Wykorzystasz ją jako składnik ciasta, sos, polewę, nadzienie, posypkę... to przede wszystkim dzięki deserom widzimy, z jak uniwersalnym składnikiem mamy do czynienia.
Mówiąc o deserach czekoladowych nie można nie zacząć od Brownie, słynnego amerykańskiego ciasta, kochanego za gęstą konsystencję i intensywnie czekoladowy smak. Niemal równie popularny w ostatnich latach jest fondant, znany także jako Lava Cake, to dla wielu deserowy ideał i kwintesencja smaku czekolady. Innych przepisów pretendujących do miana arcydzieła jest jednak co nie miara. Słynny Tort Szwarcwaldzki, składający się z czekoladowego biszkoptu nasączonego wódką wiśniową i wiśniowego nadzienia z bitą śmietaną, to klasyczny przepis doskonały. W ostatnim czasie sławą dorównuje mu Torta Garash, przez wielu uważany za najlepszy tort świata. Gorzka czekolada, orzechy włoskie, rum, kokos i migdały – brzmi nieziemsko (i tak też smakuje).
Dla każdego coś dobrego
Czekolada odnajdzie się w każdym rodzaju deseru, ilość inspirujących przepisów może przyprawić o zawrót głowy! Warto zapoznać się chociażby z sernikiem z białą czekoladą i Gorgonzolą, która zgrabnie przełamuje słodycz ciasta. Sery w daniach słodkich z czekoladą wykorzystuje się zresztą bardzo często – te smaki doskonale się dopełniają. Czekoladowy fondant z Gorgonzolą albo tarta z białą czekoladą, mascarpone i malinami to kolejne doskonałe propozycje, ich smak jest wprost nieziemski. Znajdzie się oczywiście także coś dla fanów pierogów! Na uwagę zasługują zwłaszcza genialne pierogi z nadzieniem z białej lub gorzkiej czekolady i dodatkiem świeżej mięty.
Cudowne połączenie, czekolada w daniach wytrawnych
Nie myśl, że czekolada to wyłącznie składnik deserowy. Jej słodycz doskonale przełamuje smak mięs, serów i wielu warzyw, co przekłada się na nieprawdopodobnie szeroki wachlarz możliwości kulinarnych. Comber z królika w sosie z białej czekolady, kaczka w czekoladzie z pomarańczą i cynamonem, gulasz z sarniny z czekoladą – te kilka przykładów wydatnie ukazuje różnorodność dań, w których możesz ją zastosować. Z powodzeniem wykorzystasz ją też w przepisach kuchni meksykańskiej; najlepsze Chili con carne to właśnie takie, w którego smaku da się wyczuć czekoladowo-kawowe nuty. Poza wołowym mięsem mielonym obowiązkowymi składnikami są tu fasola czerwona, papryka i kukurydza, doskonale grające z kakaowym aromatem. Doskonałą opinią cieszy się też meksykański kurczak mole z czekoladą, czosnkiem i rodzynkami. Czekoladę jesteś w stanie z powodzeniem zestawić nawet z mięsem ryby; szczupak w sosie czekoladowym z winną nutą to prawdziwa gratka!
Czekolada gorzka często staje się bazą do wytrawnych sosów, które pasują zarówno do żeberek czy steków wołowych, jak i indyka albo kurczaka. Sosy takie cechują się głębokim smakiem i cudowną, gęstą konsystencją. Biała czekolada również jest coraz częściej wykorzystywana w wytrawnych daniach – wzbogaci o całą feerię smaków kremy z białych warzyw, znakomicie zaakcentuje też sosy serowe.
Czekolada w kuchni. Warto eksperymentować!
To największe piękno czekolady: możesz stworzyć przy jej użyciu nieprawdopodobne kompozycje smakowe. Kto wie, może nowinki kuchni nowoczesnej okażą się idealną inspiracją dla Ciebie? Czekolada to składnik, który chętnie wykorzystuje się chociażby w przepisach kuchni molekularnej. Zastanawiałeś się kiedyś, jak smakuje wędzona czekolada? Chciałbyś się przekonać? Czekoladę uwędzisz w misce przy pomocy siana. Przygotowanie jest bardzo proste. Siano ostrożnie podpal i poczekaj, aż wypali się na popiół. Gdy płomień przygaśnie, przykryj siano miską. Gdy już zbierze się w niej dym, przenieś ją nad czekoladę i wędź przez około 15 minut. Nieszablonowe doświadczenia smakowe gwarantowane!